O NAŠIH TRENINGIH VLEČNIH ŠPORTOV
Predvsem v zimskem času, ko je poligon prekrit s snegom in so tako naši običajni treningi onemogočeni, skupaj nabiramo kondicijo, utrjujemo vezi med vodniki in psi, pomagamo psom pri socilaizaciji z okolico (da jo ignorira), njihovi samozavesti in učimo nova povelja povezana z vlečnimi športi.
VLEČNI ŠPORTI - hitre in/ali dolge discipline
Pri vlečnih športih ima pes na sebi ustrezno vlečno oprsnico, ki je pripeta na vodnikov pas (ali kolo, ali sani, ali voziček) preko dolge elastične vrvi, ki amortizira sunke pri vlečenju.
Pes se na skupinskem treningu nauči ignorirati druge pse, ljudi, okolico, saj mora mimo njih oz. ga prehiti drug pes. Poleg povelja za start in stop pes spozna tudi povelji za levo, desno, ravno v križišču, po potrebi tudi povelje za počasi.
S temi športi se krepi tudi zaupanje vodnika v psa, saj ga vodnik bolje spozna skozi nadzorovane (pes je na elastični vrvi) reakcije v novih situacijah, v katere vedno pride prvi pes (pes je vedno pred vodnikom).
Vlečni športi, od katerih damo poudarek na pohode v naravi, v hribe itd.:
-
dogtrekking: daljši pohodi s psom
-
doghiking: krajši pohodi s psom
-
canicross: tek s psom
-
dogging: tek s psom, kjer pes ne vleče in vlečna oprema ni obvezna
-
scooterjoring: vleka skiroja
-
bikejoring: kolesarjenje s psom
-
skijoring: tek na smučeh s psom
-
pulka: tek na smučeh, kjer so med psom in vodnikom še sani
-
sani: vleka sani z vprego psov
-
vozički: vleka vozička z vprego psov
-
irondog: triatlon s psom: plavanje, kolesarjene in tek
-
duatlon s psom: kolesarjenje in tek
Oprema na pohodih:
-
vlečna oprsnica za psa, pas za človeka, elastična vrv, (bootiji),
-
1 l vode na psa, 1 obrok za psa,
-
ustrezna obutev in oblačila,
-
hrana in pijača iz nahrbtnika,
-
prva pomoč za psa in vodnika,
-
telefon,
-
GPS,
-
kompas, zemljevid.
Vprege s psi so bile včasih edini način transporta v odročnih in redko poseljenih snežnih delih sveta. Sedaj v smislu dela obstajajo le še za turiste, vendar nakup "vozovnice" odsvetujemo.
VLEČNI ŠPORTI - vleka teških bremen
Pri vlečnih športih teških bremen (weight pulling) ima pes na sebi ravno prav veliko in močno vlečno oprsnico, ki je podložena in s širokimi pasovi, da psa ne reže v telo in ustrezno razporedi breme po pasjem telesu. Oprsnica je pripeta na voziček ali sani, na katere se iz poskusa v poskus dodaja teža. Ko pes več ne more potegniti vozička z bremenom nekaj metrov od starta do cilja, to naredita skupaj z vodnikom, da pes zaključi tekmo-trening s pozitivnim občutkom.
Tekme s sanmi potekajo na snegu, z vozički pa na tračnicah oz. gladki in vedno ravni površini. Psi so razdeljeni po kategorijah glede na njihovo težo.
Treningi morajo potekati postopoma (večanje razdalje in teže bremena) in vsak teden, saj ne moremo zahtevati od psa, ki leži pretežno na kavču, da bo pa sposoben kar naenkrat brez utrjenih mišic in delovne kondicije sposoben vleči karkoli in to večkrat zaporedoma. Pse je potrebno tudi naučiti, da čakajo pred vozičkom mirno do povelja za start. Vodnik ga lahko vzpodbuja na cilju in vabi k sebi.
S pravimi treningi lahko pes začne šele, ko je telesno dokončno razvit in ima kolke ter komolce brez problemov. Navajanje na oprsnico ter da se nekaj vleče za njim (povodec na oprsnici, lahke plastične otroške sani itd.) se pa lahko začne že pri par mesecih, vendar v mejah razuma.
Vleka vozičkov z mlekom itd. je bila včasih zaposlitev večjih, kmečkih, molosoidnih pasem. Uporabljali so jih tudi za vleko hlodov iz gozda, vleko ribiških mrež na ribolovih ipd. Dandanes vleka vozičkov-vozov služi predvsem za nastope, prikaze dela psov itd.
Treningi za te vrste vleke vozičkov so drugačni, tj. psi se morajo znati obračati levo ter desno (križanje nog lateralno), naprej in nazaj tudi ko so vpreženi. Sliši se enostavno, vendar terja od psov zavedanje celega telesa in ne le prednjih nog. Oprema je ponovno drugačna, tj. drugačna oprsnica, drugačni vozički in drugačen privez psa na voziček.